Oyunu hard seviye bitirildi. Ayrıca çevrenizde gördüğünüz ve almanız şart olan cephane benzeri materyale ulaşım kolay olduğundan bunları anlatmadım.

Oyun bildiğiniz üzere Episode 1’den itibaren devam ediyor. Oyunun başında ilk bölümden görüntüler yer almakta. City 17’den trenle kaçmıştık. Yeni bölüme de kaza yapmış halde trenin içerisinde başlıyoruz. Trenin ön kısmına doğru giderek Alyx’i dışarıda görüyoruz. Durumuzu merak edip biz sıkıştığımız bu vagondan Gravitiy Gun ile kurtarıyor. Daha sonra silahı bizim daha iyi kullandığımızı iddia ederek elimize veriyor. Bir süre sonra babasına ulaşması gerektiğini ve ilerde kombine askerlin varlığından bahsediyor. Vagondan çıkıp sağ tarafa ilerliyoruz. Tepedeki vagonun içine girip kapıyı gravitiy gun ile kırıp yolumuza devam ediyoruz. İlk bölümümüze geçiyoruz.

‘’ TO WHITE FOREST ‘’


Katedrale uzaktan bir bakış atıyoruz. Enerji fırtınası ve köprünün iyice yıkılmasından sonra açtığımız vagonun karşısındaki yönden ilerliyoruz. Önümüzü açıp ilerdeki delikten aşağı atlıyoruz. İstersek buradaki kırmızı renkli tüpleri ve varilleri zombiler üzerine atarak rahatça yol alabiliyoruz. Ya da birbirlerini öldürmelerini bekleyebiliriz. Bir süre bekleyip geride kalanları temizleyip yolumuza devam ediyoruz. Çevredeki disk şeklindeki metal plakaları gravitiy gun ile ölümcül bir silah olarak kullanabilirsiniz. Açık alanda yaratıkları da öldürüp kulübeye giriyoruz. İçeri girdiğiniz Alyx buranın bağlantı için uygun olduğunu söylüyor ve babasıyla iletişime geçmek için bilgisayarın başına geçiyor. Fakat burada fişlerden birisi çıkmış durumda olduğu için istediğini yapamıyor. Biz alttaki fişi yerine taktıktan sonra Alyx babasıyla duygu yüklü bir konuşma yapıyor. Ardında bağlantımız kesilince arkamızdaki kapıdan yolumuza devam ediyoruz. Sağdan ilerleyip yeniden tünellere giriyoruz. İlerleyip aşağı iniyoruz. Çıkışın kapalı olduğunu görüyoruz. En üste çıkıp burada duran vagon benzeri aracın önündeki tahtaları kırıp kendi çıkışımızı kendimiz açıyoruz. Aşağıdaki açılan delikten açıklık alana gidip sağdaki tepeden tellerin diğer tarafına geçiyoruz. Alyx yalnız olmadığımızı söylüyor ve bir şeylerin ters gittiğini anlatıyor. Sağdaki merdivenlerden çıkarak karşıdaki kulübeye çatıdan giriyoruz. İçerdeki düğmeye bastığımızda gideceğimiz yolun (soldaki ) kapısı açılıyor. Arkamızda yerde bulunan kapaktan atlayıp aşağıdaki yol boyunca ilerliyoruz. Tam Alyx’in yanına ulaşacakken bir ‘’hunter ‘’ Alyx’i sırtından bıçaklıyor ve öldürüyor. Dışarı çıkmaya çalışan bizi de bir darbeyle savuşturuyor. Biz ise sıkıştığımız yerde bütün bu olan biteni izliyoruz. Hunter’ in gitmesini ardından başka bir yara tık gelip Alyx’in cansız bedeninin çevresinde dolaşmaya başlıyor. Bir süre sonra geçen bölümden hatırladığımız Tek gözlü yaratık dostumuz bizi sıkıştığımız yerden kurtarıp Alyx’i kucaklıyor. Hemen gitmemiz gerektiğini söylüyor. Açtığımız kapıdan geçip en sondaki asansöre ulaşıyoruz. Buradaki dişlilerin bir levye ile sıkıştığını görüp o levyeyi oradan gravitiy gun ile sökerek aşağı sert bir iniş yapıyoruz. Buradan soldaki bölmeye giriyoruz. İlk yükleme ekranını atlatıp koridor boyunca ilerliyoruz. Kapıdan geçip sağdaki platforma atlıyoruz. İlk kata geldiğimizde buradaki çıkıntıya atlayarak platformdan ayrılıyoruz.(Karşı raftaki silahı almayı unutmayın ). İlerdeki yaratıkların arasında mermileri alıp aşağı atlıyoruz. Aşağı ilerlerken ufak bir sarsıntı yaşıyoruz. Aşağı atlamadan önce etrafınızdaki varillerden(patlayanlardan) birini aşağı sallarsanız alttaki birçok yaratıktan kurtulmuş olursununuz. Buradan ilerleyip yeni bir delikle karşılaşıyor ve içine atlıyoruz. Girdiğimiz yer duvarlarda ve yerlerde yaratıkların larvalarının olduğu bir kanallar sistemi. Eğer bu larvalara dokunursanız sağlığınız artıyor. İyi bir şey yani bu larvalar :)
Sudan çıkıp karşımızdaki tünel boyunca ilerliyoruz. Kısa bir ilerlemenin ardında tabanı su ile dolu mağaraya ulaşıyoruz. Gideceğimiz yer yüzde sarkıtlar ve dikitler ile kaplı olduğu için
Suyun içinden diğer tarafa geçiyoruz. Alttaki delik ten dalıp karşı tarafa çıkıyoruz. Üstten dilini aşağı sarkıtmış yaratıklara dikkat ederek ilerliyoruz. Karşımıza çıkan yaratıkları öldürüp mağaranın diğer ucuna ulaşıyoruz. Burada karşılaştığımız yaratıklar bir şekilde suya çekebilirsek cephane harcamadan onları öldürebiliyoruz. Soldan tünel boyunca ilerliyoruz. İlerde yok ikiye ayrılıyor sağdan devam ederek ilerliyoruz. Dar tünlerden geçerken bir yükleme ekranını daha geride bırakıyoruz.

‘’THIS VORTAL COIL’’


Alarm sesi eşliğinde bulduğumuz delikten rayların üzerine atlıyoruz. Burada direniş güçleri askerleri bizi karşılıyor. Daha sonra onları takip edip aşağı Alyx’in yanına gidiyoruz. Burada biz kurtaran tek gözlü yaratık Alyx üzerinde bir çeşit yeşil ışık huzmesi ile ışık yayıyor. Burası dört çıkışı olan bir kısım. Bir süre sonra içersi bayram yerine döneceğinden ön hazırlık yapmamız gerekiyor. Üst kısımdaki sandıklardan cephane ve mayın tedarike edebiliyoruz. Ayrıca iki adet taretimiz var ki çok işe yarıyor onlarda. Bu taretleri gelen yara tıkların olduğu kısımlara doğru yönelterek savunmamıza destek sağlamak için kullanabiliyoruz ayrıca hangi delikten yaratıkların saldıracağını önceden haber veren kırmızı lambalar bize avantaj sağlıyor. Hızlı hareket ederek Gelen yaratıkları bertaraf ediyoruz. Ayrıca mayınları da birebirinden uzak kısımlar koyarak yaratıkların havaya uçmasına sebep olabiliyoruz. Ayrıca son saldırılarda bize destek kuvvet olarak üç adet daha tek gözlü dostlarımızdan geliyor ve gaza getirici bir müzik eşliğinde son saldırıdan da kurtuluyoruz. Saldırılar bitince destek için gelen üç yaratık Alyx’in in yanına gidiyor diğeri ise bizle beraber tünellere doğru yol alıyor. Yaratığı takip edip Tünler boyunca ilerlerken karşımıza çıkanları dostumuz sayesinde kolayca alt edebiliyoruz. Karşımıza ilk çıkan büyük mağarada fazla zaman geçirmeden hızlıca ilerliyoruz. En sonunda tünel bir delikten yeniden maden ocağımızın bir bölgesine açılıyor. Sağdaki canavarları temizleyip kapıyı öretn tahtaları gravitiy gun ile söküyoruz. İçeri girdiğimizde buradaki asansörü aşağı indirmemiz gerek bununda tek yolu çevredeki bütün cisimleri gravitiy gun ile asansörün içine doldurmak. Böylece ağırlaşan asansör bizde binince rahatça aşağı iniyor. Aşağı inidiğimizde çevredeki zombileri ve yaratıkları öldürüp üste çıkmamız gerek. Ama tellerin arkasındaki düğmeye basınca asansörün çok hızlı bir biçimde yükseldiğini ve ona yetişemediğimizi fark ediyoruz. Hemen az önce yaptığımız taktiği burada uyguluyoruz. Asansör aşağıdayken içerisine çevredeki metal parçaları ve kutuları yığıyoruz ve düğmeye bastığımızda asansörün yavaş yavaş çıktığını görüyoruz. Hızlıca gidip içine atladığımızda ise artık buradaki demirleri aşağı atabiliriz böylece süratli bir şekilde üste çıkıyoruz. Buradaki yuvarlak(turuncu) vanayı çevirip tek gözlü arkadaşımızı yanımıza alıyoruz Motoru çalıştırdıktan sonra düz ilerliyoruz. Beyaz merdivenlerden süte çıkıyoruz burada altı delik büyük bir varil görüyoruz. Bu büyük varili gravitiy gun ile biraz hareket ettirerek, kendimizi deliğe düşürecek bir boşluk yaratıp aşağı atlıyoruz.
Kısa bir yolculuğun ardında suda buluyoruz kendimizi sudan hızlıca çıkarak yenide soldaki mağaraya giriyoruz. Buradan ilerleyip en uçtaki patika boyunca gidiyoruz. İlerde içerisinde pek çok yaratığın bulunduğu geniş kısma geliyoruz. Burası birazdan karışacak. İlk yaratıkları öldürdükten sonra süt kısımdaki asansöre yöneliyoruz. Burada ikinci bir yaratık saldırısı oluyor. Onlarla pek uğraşmadan asansörle en üste çıkıyoruz(isterseniz buradaki yaratıkların üzerine bütün cephanenizi boşaltabilirsiniz). En üste çıkınca tek gözlü dostumuz bize kapıyı açıyor ve yeniden madenler boyunca ilerliyoruz. Burada kötü bir sürpriz ile karşılaşıyoruz. Devasa bir yaratık peşimize takılıyor. Şimdilik onla muhatap olmadan ilerliyoruz. Yol üstündeki tel engelleri ardındaki tahtaları gravitiy gun ile ittirerek bunları deviriyoruz. Önce yukarı sonra sola gidiyoruz. Kısa yükleme ekranını geçip yol boyunca ilerliyoruz. Asansörün olduğu kısma gelince arka tarafına dolaşıp aşağıdaki karşı çıkıntıya atlıyoruz. İlerde büyük bir pervane var. Buna sıkışmış olan parçayı graviriy gun ile alıp yeniden pervanenin çalışmasını sağlıyoruz bir süre sonra pervane yeniden duruyor. Dikkatlice baktığımızda bir parçasının koptuğunu görüyoruz. Gravitiy gun ile bu parçayı en alta getirip(ittirerek) delikten diğer tarafa geçiyoruz. Buradan tavandan sarkan dilli yaratıklara dikkat ederek uzaklaşıyoruz. Tünelden atlayıp sağa doğru ilerliyoruz. Burada bir mağaraya rastlıyoruz. Ortasında köprü benzeri bir yapı var. Buradan geçerken az önce gördüğümüz devasa yaratık üzerimize doğru geliyor. Ama bizi ıskalayıp arkamızdaki sarkıtlara giriyor o çarpınca bizde sprint atarak (shift+w) hızla köprüden geçerek uzaklaşıyoruz. İlerdeki küçük tünele hızlıca giriyoruz. Buralara girince peşimizdeki yaratık bize ulaşamıyor ve bir süre güvende hareket ediyoruz. Ama peşimizdeki yaratık çok inatçı ve hala peşimizden ayrılmıyor. Neyse ki bu tünellerde güvendeyiz. Girdiğimiz ilk küçük tünel boyunca ilerliyoruz. Dışarı çıkıp hemen ilerdeki solda bulunan ikinci tünele saklanıyoruz. Buradan ilerleyip dışarı çıkarken çok dikkatli davranıyoruz. Yaratığın ortalıkta olmadığı bir anı kollayıp dışarı çıkıyoruz ve süratle karşıdaki küçük tünele giriyoruz. Buradan ilerleyerek yine dışarı çıkıyoruz. İlerde köprü benzeri yapılar var. Kendimize bir yol belirleyip canavardan süratle kaçarak karşı tarafa geçiyoruz. Biraz ilerlediğimiz zaman kapısı tahtalarla örtülmüş bir asansör boşluğu bulup kendimizi buraya atıyoruz. Artık yaratıktan tamamen kurtulduk rahat edebiliriz. Aşağı maden tünelleri boyunca ilerleyip en sonunda geniş bir salona çıkıyoruz. Burada tek gözlü dostumuzun sesi asansörün yanında yankılanıyor. Onu asansörle aşağı getirmemiz gerek o yüzden soldaki asansörü çalıştıran dişlilerin ortasındaki eksik parçayı bulmamız gerek. O dişli ise tam asansörün karşısında sudaki motorun üzerinde yer alıyor. Onu alıp asansörün altındaki eksik kısma takıyoruz. Adında kolu çekip üst platformdaki düğmeye basarak tek gözlü dostumuzun yanımıza gelmesini sağlıyoruz. Beraber tünelden aşağı doğru iniyoruz. Kapıyı geçip devasa peteklerin olduğu kısma geliyoruz. Burası yaratıkların asıl üredikleri yer. Dostumuz önündeki peteğe sahip olduğu gücünü verip üst kısımdan mavi öz benzeri bir madde alıyor ve hızlıca asansöre doğru koşuyor bizde peşinden gidiyoruz. Tamir ettiğimiz asansöre binip üste çıkıyoruz. Alyx’i artık hayata döndürebiliriz. Buradaki enerji ayinine dâhil oluyoruz. Ve Alyx bütün anatomisine vakıf oluyoruz. Ardından meşhur G-man videosu ile karşılaşıyoruz. Gerçekten bu oyunda G-man’in sırrı çözülmezse gider Valve’nin stüdyosunu yakarım  Neyse videodan sonra Alyx gözlerini açıyor. İnceden mutlu oluyoruz. Tek kelime etmesek de Alyx ile aramızdaki yakınlaşmayı kimse reddedemez. Konuyu dağıtmadan Alyx’in sırtındaki yara izlerine bakıp bu mucizeye tanıklık ediyoruz. Ardından Alyx ve tek gözlü dostumuzla yola koyuluyoruz. Alyx bize bir müddet başından geçenleri anlattırıyor. Gerekli cevapları alıp yola devam ediyoruz. Asansörden inip soldan devam ediyoruz. Bir yükleme ekranını daha geride bırakıp Alyx ve tek gözlü dostumuzla yol boyunca ilerliyoruz. Burada yeni bölüm yazısı biz karşılıyor.

‘’FREEMAN PONTIFEX’’

İlerde gün ışığını görerek seviniyoruz. Ne zamandır toprak altındaydık köstebeklere dönmüştük yukarı çıkıp ilerde köprüden geçen kombine kuvvetlerini görüyoruz. Bu balkondan sola sapıp patika boyunca ilerliyoruz. En alt kısma gelince soldan devam ediyoruz. İlerde bizi pek çok yaratık bekliyor fakat toprağa darbelerle vuran o siyah sondaj benzeri yapılar bizi yaratıklardan biraz uzak tutuyor. Bu aletlerini alanının kullanıp ilerliyoruz. Sonradan gelen iki büyük yaratığı ise benzin varilleri ile haklayabiliyoruz. Sağda asansörün olduğu platforma gelip tek gözlü dostumuzun tavsiyelerini dinliyoruz. Ardından güçleriyle bize kapıyı açıyor. Ama asansör çalışmadığı için üste çıkıp(arkadaki merdiven ile) asansörün sütüne atlıyoruz kapağı açıp içerdeki sıkışmış kazmayı yerinden gravitiy gun ile söküyoruz. Asansör böylece aşağı iniyor. Hep beraber asansörle yukarı çıkıyoruz. Yükleme ekranı geçince koridorlar boyunca ilerliyoruz. İlerde direnişçi askerlerin cesetleri bizi bekliyor. Burada hemen pencereye ilerlerde köprünü sol tarafına bakarsanız G- Man ini ağır ağır geçişini görebilirsiniz(!) Alyx köprünü halini görüp bize şansa diliyor ve sağ tarafta bulunan kapıyı açıyor. Açtığı kapıdan girip yukarıdaki odada dolapların arkasındaki gizli yoldan atlıyoruz. Buradaki canavarları temizleyip en alta iniyoruz. En son kapıdan çıktığımızda Alyx’in biz bir lazer ışınlı tüfekle koruduğunu görüyoruz. Ama aşağıda yine tek başımızdayız. Yol boyunca ilerleyip karşımıza çıkan alevlere kadar gidiyoruz. Sağdaki vanayı kapatıp alevleri söndürüyoruz. En alta gelince soldaki kapının kilidini açıyoruz. Alyx’in bizim için açtığı yoldan ilerliyoruz. Yuvarlak metal plaka ile ortadan ikiye ayrılmış adamın cesedinin oraya kadar bütün yaratıkları temizliyoruz. Buraya gelince metal plakayı alıp yukarı çıkıyoruz. Çatıya ulaştığımızda aşağının yaratıklarla dolu olduğunu görüyoruz. Ama çatının üzeri plakalarla kaplı olduğu için Alyx’in görüş açısını kapatıyor. O yüzden gravitiy gun’ umuzda ki diski bir kenara bırakıp çatıdaki plakaları temizliyoruz. Böylece hiç cephane harcamadan Alyx çatından içerdeki yaratıkları kolayca haklıyor. Bir süre bekleyip içeri giriyoruz. İçerideki yaratıkları temizleyip yola devam ediyoruz. İlerdeki rafların altından geçerek kutuların üzerine çıkıyoruz. İlerde karşıya atlamamız gerek ve oradaki havalandırma boşluğuna girmemiz gereken bir yer görüyoruz fakat aradaki mesafe çok uzak olduğu için aşağıdaki sarı aracın düğmesine basıp ön kısmının yukarı çıkmasını sağlıyoruz. Tekrar yukarı çıkıp baktığımızda yine yeterli yüksekliğe ulaşmadığımızı ve üst kısma çıkamadığımızı görüyoruz. Hemen çevreden bir tane kutuyu gravitiy gun ile çekip altımıza basamak olarak koyuyoruz. Bu basamağa basıp üst platforma geçiyoruz ve havalandırma deliğinden içeri giriyoruz. İlerleyip oradaki delikten kendimizi aşağı bırakıyoruz. Karşımıza radyasyonlu bir göl çıkıyor. Soldaki tahta paletleri kullanıp ufak adalardan atlayarak karşı kıyıya atlıyoruz. Buradaki yaratıkları temizleyip sağa ilerliyoruz. Burada yeni bir radyasyon gölü ile karşılaşıyoruz. Alyx yine bizi üstten koruyor. Burada ise çevremizde gördüğümüz devasa makara benzeri yapıları kullanmamız gerek bunları birer basacak gibi kullanıp adalardan adalara atlayarak, ilerdeki sağda bulunan merdivenlere çıkıyoruz. Üste tırmanıyoruz. Artık köprüye ulaşabiliriz. Köprüye çıkınca bir enerji fırtınası köprüyü kullanılmaz hale getiriyor. Ayrıca buradaki sarı araca binerek artık yürümekten kurtuluyoruz. Ama önce köprünü dengesini kendi lehimize çevirmemiz gerekiyor. Köprüyü bir tahterevalli olarak düşünürsek diğer kısımdaki araçları gravitiy gun ile kalkık kısma sürükleyince köprü bizim istediğimiz düzene sarsıntılı bir biçimde dönüyor. Bunun için solda taraftaki korkuluklardan geçerek köprünü üstüne atlayabiliriz. İşimiz bitince ve köprüyü düzeltince aracımıza atlayıp turboya basarak(shift) karşı tarafa süratle atlıyoruz. En son kapalı kapının önünden araçtan inip soldaki merdivenlerden(solunda danger yazan) çıkıp Alyx ve tek gözlü dostumuzun kapısını açıyoruz. Ardından hep beraber aracın yanına gidiyoruz. Alyx araçtan çok memnun kalmış görünüyor. Alyx ve tek gözlü dostumuz vedalaştıktan sonra Alyx’i de yanımıza alıp aracı ileri doğru sürüyoruz. Yükleme ekranından sonra yeni bölüme geçiyoruz. Burası

‘’RIDING SHOTGUN’’

Asfalt yol bitince nehri takip ederek yola devam ediyoruz. Nehrin sonlarına doğru radyo kulesini görüyoruz ve buraya doğru yol alıyoruz. Yolun sonunda terk edilmiş binaların bulunduğu yere geliyoruz. Solda radyo kulesi var aracı uygun bir yere bırakıp solda bulunan büyük binaya arkasından dolaşarak çatıdan giriyoruz. Burada amacımız White Forest ile bağlantı sağlamak için soldaki büyük binadan gücü açmak ve bunun karşısındaki binadan bağlantıyı gerçekleştirmek. Çatıya çıkıp sağdaki paslanmış kısımdan içeri giriyoruz. Binanın en alt katına giriyoruz. Burada iki çeşit fiş piriz düzeneği var. İndiğimiz asansörün yanındaki fişler asansöre güç sağlarken karşıdaki priz radyo istasyonuna güç veriyor. Asansörle indiğimiz yerin hemen sağındaki fişi söküp karşıdaki en üstteki iki prize takıyoruz. Sonra yerde bulduğumuz fişi de asansörün yanındaki prize takıp asansöre güç veriyoruz. Ardından asansöre atlayıp yukarı çıkıyoruz. Burada birkaç ‘’ hunter’’ bizi bekliyor. Bunları temizledikten sonra (varilleri kullanarak) karşıdaki küçük kulübeye giriyoruz ve bağlantımızı gerçekleştiriyoruz. Ardımdan aracımıza atlayıp üst kısımdaki büyük kapıdan geçerek yolumuza devam ediyoruz. Vadi boyunca aşağı iniyoruz. Bir yükleme ekranından sonra aşağıdaki yapıları görüyoruz. Yol boyunca devam ediyoruz ve kırmız çatıların olduğu yere gelince araçtan iniyoruz. Burada birkaç tanımlayamadığımız sarsıntı hissediyoruz. Mavi kamyonun arkasındaki binaya giriyoruz. Koridor boyunca ilerleyip kilitli kapıdan geçiyoruz. En uçtaki kapı kilitli ama alttaki delikten geçerek ana odaya ulaşıyoruz. Buradaki asker donmuş vaziyette bekliyor. Bir süre sonra ekranın üstünde beliren enerji topunu gravitiy gun ile yerinden çıkarıp bir dizi patlamaya sebep oluyoruz. Ardından ortamda yerçekimi kayboluyor ve Alyx’le birlikte kendimizi havada buluyoruz burada kontrol bizden çıkıyor. Duvardaki beyaz solucan benzeri yaratığın tacizinden kurtulunca yere iniyoruz ve dışarıdan sesler geldiğini duyuyoruz. Dışarısı kombine askerleri tarafından sarılmış durumda yolumuzu temizleyerek dışarı çıkıyoruz dışarıdaki askerleri ve hunterleri de öldürüp yeniden aracımıza atlıyoruz. Burada hızlı olmamız gerek çünkü tepemizde bir helikopter var. Dümdüz aşağı inerek tahta perdeleri parçalayarak ilerliyoruz. Helikopterin bıraktığı toplara dikkat ederek hızla karşıdaki tünele giriyoruz. Kısa bir yükleme ekranından sonra yolumuza tam gaz devam ediyoruz. Buradaki yaratıkları ezerek rayları takip ediyoruz. En sonunda HL logosunun bulunduğu kapıyı kırıp içeri giriyoruz. Burada bizi bir direnişçi asker karşılıyor. Konteynırlar boyunca ilerleyerek açık alana çıkıyoruz. Burada tepemizdeki helikopter hala bizi aramakta olduğundan onu indirmemiz gerek. Bıraktığı topları bir süre elimizde (gravitiy gun ) ile tutarak geri gönderiyoruz. Böylece birkaç isabetli, atıştan sonra helikopterin işi bitiyor. Sonra sağdaki kapıdan (askeri takip ederek) ilerliyoruz. Yükleme ekranının ardında yeni bölümün adı görünüyor

‘’UNDER THE RADAR’’


Tamir hanedeki konuşmalar ve tavsiyelerden sonra üst kata çıkıyoruz. Aşağı atlayıp ortalığı yaratıklardan temizliyoruz. Sağdaki kamyonun üstünden buradaki odaya giriyoruz. Burada amaç karşı kıyıdaki kombine askerlerinin olduğu kısma ulaşmak. Tellerin altından ‘’ctrl’’ den elimizi çekmeden ilerliyoruz. Yoksa hayatta kalmak çok zor oluyor. Sağdaki tareti bir el bombasıyla uçuruyoruz. Buraya doğru eğilerek gidiyoruz. Odayı askerlerden temizleyip içeri giriyoruz. Buradan çıkıp beyaz minibüsün içinden yine eğilerek ilerliyoruz. Silah atışlarına dikkat ederek soldaki kısma ulaşıyoruz buradaki kamyona atlayıp üstünden çatıya çıkıyoruz pencereden içeri birkaç bomba sallıyoruz. Ardından içeri girip sağ kalan kombine askerlerini öldürüyoruz. Ayrıca içerde silah atışlarını yapan düzeneği görüyoruz. Kırmızı düğmeye basıp düzeneği kapatıyoruz ardından düğmeye bastığımız yerin içerisine bir adet bomba salıyoruz böylece burası havaya uçuyor ve bize dışarı çıkacak boşluk açılıyor. Bu delikten dışarı çıkıp geldiğimiz yoldan geri dönüyoruz. İlerde yolun ortasında Alyx bizi karşılıyor ve peşine takılıp aracın hazır olduğunu söylüyor. Araca atlayıp Alyx ile birlikte yolcuğumuza devam ediyoruz. Ayrıca aracımıza bide radar monte edilmiş durumda. Bu radar sayesinde ulaşmamız gereken yerlerin yerini kolaylıkla tespit edebiliyoruz. Radarda gözüken noktalar toplamda beş adet olacak ve bunlar bir kutuya bağlı düzenekler graviritiy gun ile kutuları bir yerlere vurarak parçalarsanız düzenek etkisiz hale geliyor ve sinyal kesiliyor. Aracımızla ilerlerken ilkini beyaz bir minibüs içinde görüyoruz ve bunu halledip yeniden aracımıza atlayıp yola devam ediyoruz. İkinci düzenek bir tel kafes içerisinde ama dışarıdan da düzeneği etkisiz hale getirebilirsiniz. Ama içeride değerli cephaneler olduğu için bu kafesi açmamız gerek. Bunun için yukarıdaki yeşil düğmeye basmalıyız. Öncelikle önümüzde kalkık bulunan kapağı yeşil düğmenin olduğu yere bir bomba atarak kapatıyoruz. Kapak yere düştükten sonra başka bir bomba ile kapağın altındaki deliğe bir bomba daha sallıyoruz böylece kendi mancınığımız yapmış oluyoruz patlamadan sonra kendimiz yeşil düğmenin yanında buluyoruz düğmeye basıp kafesin kapsını açıyoruz içerideki ganimetleri toplayıp dışarı çıkıyoruz. Araca binip üçüncü sinyale doğru yol alıyoruz. Sinyale iyice yaklaşınca araçtan iniyoruz ortadaki kulübenin taban tahtalarını söküyoruz içerideki düzenekleri etkisiz hale getirip alacağımızı alıyoruz. Ayrıca dışarıdaki yaratıkları öldürüyoruz. Araca atlayıp yenide asfalt yol boyunda devam ediyoruz.
Tünelden çıkınca bir sinyal daha radarımızda beliriyor ve soldan sinyale doğru yol alıyoruz. Virajlı yoları geçip tepeye çıkarken sinyalin yanında iniyoruz burada dağın hemen yamacında gizli bir mağara görüyoruz önü taşlarla kapalı bunları gravitiy gun ile temizleyip içeri giriyoruz. Karşıda ‘’resist’’ posteri çıkıyor ve yerde cephaneleri alıp vericiyi etkisiz hale getiriyoruz. Aracımıza binip yola devam ediyoruz. İlerde sağlı sollu binaların arsından geçip yola devam ederken yolumuz kombine askerleri tarafında kesiliyor ve solumuzdaki binaya sığınıyoruz. Gelen düşmanları itina ile haklayıp geri üstteki binaların yanına gidiyoruz. Buradaki askerleri de temizleyip güç kaynağını kapatmamız gerek o yüzdem mavi bariyerli kısma üstten girerek içeri dalıyoruz buradaki topu dışarı çıkarmamız gerek o yüzden kapıyı açıp topu dışarı doğru gravitiy gun ile fırlatıyoruz. Buradaki güç topunu etkisiz hale getiriyoruz ve enerjiyi kesiyoruz tekrar aracımıza dönüp ilerliyoruz. Yolda radarımızda bir simge daha beliriyor son simge bu sinyal ise tepedeki bir ağaca asılmış olan kutudan geliyor. Alttaki kayalar ile gravitiy gun yardımıyla atışlar yaparak kutuyu düşürüp son vericiyi de etkisiz hale getiriyoruz. Asfalt yoldan ilerliyoruz. Yolun bitişinde soldaki kısma sapıyoruz ve nehir boyunca ilerliyoruz ama yolumuz ilerde kesiliyor araçtan inip soldaki merdivenlerden çıkıp karşıdaki nehir yolunda yatmakta olan devasa yaratığa doğru ilerliyoruz bu sırada bir tripod bize doğru geliyor telaşlanmayın tepelerde adamlarımız var daha güzeli birinci bölümden tanıdığımız ve çok yardımı dokunan ‘’dog’’ bizimle. Kısa bir mücadelenin ardından dog tripod’un işin bitiyor ve bize yolu açıyor. Aracımızla üsse kadar dog ile yarışarak gidiyoruz. Üst’e geldiğimizde kısa bir yükleme ekranında sonra yeni bölümün adını öğreniyoruz.

‘’OUR MUTUAL FRIEND’’

İçerde Alyx babasıyla karşılaşıyor ayrıca ilerde black mesa’dan hatırlayacağınız Dr. Kleiner de var konuşmaların ardından biz ortalığı bir kolaçan edelim diye alt kısımlara doğru ilerliyoruz. Asansörle en alta gidip önünde ışıklı tuşların olduğu kapının açılmasını bekliyoruz tek gözlü dostumuz bize kapıyı açıp ilerlememizi sağlıyor koridorlardan geçip ilerdeki askerle birlikte giderken saldırıya uğruyoruz burada sağdaki merdivenlerin altından eğilerek ilerliyoruz.
İlerde içerisinin hunter’ler ile kaplı olduğunu görüyoruz hemen içerideki askerlere yardım ediyoruz çevrenizde gördüğünüz varilleri kullanarak bu baş belası ‘’hunter’’lardan kurtuluyoruz. Bu yaratıkların attıkları mavi cisimler belli bir süre sonra patladığı için yerinizde pek sabit kalmamanız gerekiyor. İçerideki işiniz bitince deponun en sonunda gidin buradaki vanayı kapatın ki merdivenden çıkarken haşlanmayın. Yukarı çıkıp sağdan devam edin.
Burada karşımıza bir taret ve birkaç kombine askeri çıkıyor çevrenizde gördüğünüzü sanayi tüpü benzeri tüpleri gravitiy gun ile üstlerine atarak temizleyebilirsiniz. Aynı şekil taretleri de uzaktan tüp atarak devirebilirsiniz. İlerlediğiniz zaman karşınıza su dolu bir makine dairesi çıkıyor buradaki hunteri ve ilerde çıkan kombine askerlerini de çevrede bolca bulunan tüpler ile öldürerek ilerliyoruz. Merdivenlerin üstünden tellerin diğer tarafına atlıyoruz. Sağdaki suya atlayıp kısa bir yüzmenin ardında diğer taraftaki, açıklığa çıkıyoruz. Burada bize yukardan kombine askerlerini ağır ateşi başlıyor. Yakınımızda olanları temizleyip kenarlarda bulunun merdivenlerle katları hızlıca çıkıyoruz her katta bir tur atıp çevremizdeki askerleri öldürüp bir üst kata çıkıyoruz en üst katta köprü benzeri yapıyı geçip kırmızı ışık altındaki koridordan geçiyoruz. İleride bir makine tüfeğin korumasında bir sığınak var içerisinde de burayı koruyan birkaç kombine askeri var. İstersek gizlenerek istersek de elimize geniş metal bir bidon alıp(gravitiy gun ile ) onu kalkan olarak kullanarak sağ taraftan yanaşıyoruz. Aralıklı kapında birkaç bomba sallayıp hemen makinelinin önündeki kırık camdan girip içeriyi temizliyoruz. İçerideki düğmeye bastığınızda üst kapak kapanıyor ve artık helikopterle gelen askerlerin içeri girmesini engelliyoruz. Kapak kapanırken dışarıda bulunan asker bize ateş açıyor. Makineliyi kullanarak hepsini haklıyoruz. Ardında Alyx bir asker ve tek gözlü arkadaşımız yanımıza geliyor. Alyx kapıyı açıyor. Daha sonra beraber yol boyunca ilerliyoruz kısa bir yükleme ekranından sonra içer giriyoruz burada ekranda görünenler Alyx’in babasını hiç memnun etmiyor. Özellikle ekranda gördüğümüz buz fırtınaları ve genel gidişat hakkında hararetli tartışmaları dinliyoruz. Uzunca bir sohbetten sonra arka kapı açılıyor ve füze rampasındaki adam(dr.magnusson) bizi karşılıyor ve takip etmemizi söyleyerek peşine takılıyoruz. Sağdaki kapıdan girerek geliştirdikleri teknolojiyi anlatıyor ve tripodalara karşı ürettikleri mavi top benzeri cismi nasıl kullanacağımız gösteriyor. Gravitiy gun ile topu alıyoruz ve antrenman yapmak için tripdoun tam kafasına isabet ettiriyoruz. Ardında oraya yapışan topu silah ile vuruyoruz. Burada çokça antrenman yapmak izin lehinize çünkü birazdan gerçek tripodlarla karşılaşacağız.
Burada işimiz bitince adamın açtığı kapıdan gidiyoruz. Sarı arabamıza birkaç ek yapılmış halde görüyoruz. Biraz sonra üssü tripodlardan koruyacağımız alanda bize kolaylık sağlasın diye aracın arkasında bir adet bu topları koymak için bölüm görüyoruz. Buradaki elaman bize radarda görünecek ibareleri ve arkadaki kısmı anlatıp gitmemiz için tel kapıyı açıyor. Artık üssü korumak için hazırız. Ardından arabaya atlayıp ileri doğru gidiyoruz. Yapacağımız savunma için belli bölgelere yerleştirilmiş ve tripodları öldürmemi için gereken topların yapıldığı merkezler var. Buraların yerini iyi bilememiz gerekiyor. Hele ki hard seviyede burayı geçmek gerçekten çok zor bir iş. Ama bir kaç taktikle üstesinden gelinemeyecek gibi değil.

Öncelikle bu merkezleri ‘’suppily’’iyi bilmemiz gerek. Yani isabetsiz bir atış yaptıktan sonra hemen gidip yeni bir top almanız şart o yüzden hızlı olmalı ve neyin nerde olduğunu bilmeliyiz. Öncelikle üsden çıktıktan sonra ilk top yapım cihazından 5-10 tane topu üretelim. Ardından gravitiy gun’a sağ tıklayarak bu topları yere bırakalım. Böyle böyle yaparak yere top benzeri bombaları yayıp sağdaki ve soldaki kısımlardaki top yapma cihazlarından çıkan topları çevreye yayalım.(ama atmayalım çünkü patlıyor). Böylece saldırı esnasında hemen yerden bir tanesini alıp tripodları vurabiliriz ve makinde top beklerken zaman kaybetmeyiz. Eğer tripodlar üsse kdar gelirse bölümü kaybetmiş oluyoruz yani burası bizim için önemli. Son savunma noktamız burası olacak. Arabamızın arkasında da her zaman bir topumuz bulunsun. Kulübelerdeki top yapma cihazlarından çıkan topları böylece yola yaydıktan sonra arabamıza atlayıp ilerleyelim. Sağdan gittiğimizde burada büyük bir bina görüyoruz içeride cephane pek çok tüp ve top yapma cihazı bulunuyor. Tripodlar burayı yıkacağı için her şeyi gravitiy gun ile dışarı taşıyoruz ve burada da bir miktar topu dışarı çabuk ulaşabileceğimiz bir yere koyuyoruz. Buradan işimiz bitince düz giderek su kulesini geçiyoruz ve ilerdeki askerlerin yanında araçtan iniyoruz. Bura ki savunmayla ilgili son tüyoları dinleyip (buradan da bir miktara top saçıyoruz yere) ilk tripod saldırısıyla baş başa kalıyoruz. Aracımızın radarında da zaten kırmızı noktalar nerde tripod tehlikesi olduğunu gösteriyor. Tripodalar genellikle yanlarında iki veya üç hunter ile gezdikleri için kolayca kafalarına bu bombaları atmak kolay olmuyor. O yüzden önce hunterlardan kurtulmak akıllıca varsa roket atarınızla varsa çevredeki tüpler ve ağaç gövdeleriyle hunterları hallediyoruz ardından tripodun kafasına bombalı topumuzu gönderip bir silahla bu topa ateş ederek tripdoları havaya uçuruyoruz. Tripodlar pek çok yerden birden saldırıya geçtikleri için hızlı olmalıyız ve hunterlarla da fazla oyalanmamalıyız. Yoksa çok çabuk üssü kaybederiz. Saldırıdan önce hazırlığımızı iyi yaptıysak süratli bir şekilde bombalı toplarla tripodları öldürebiliriz. Uzun uğraşlar sonucu on tripodu yok ettikten sonra anons da üsse geri dönmemiz gerektiğini duyuyoruz ve üsse geri gidiyoruz. İçeri girdiğimizde savunmada yer alan askerleri dinlenirken görüyoruz ardında Alyx geliyor ve üssün iç kısımlarına doğru beraber ilerliyoruz. İçerde füze rampasında gördüğümüz adamla konuştuktan sonra yükleme ekranını atlatıp son bölüme geçiyoruz.

‘’T- MINUS ONE’’

Asansörle yukarı çıkıyoruz. Koridorlardan ilerleyip fırlatma odasında buluyoruz kendimizi. Ardında kontrol panelindeki kırmızı düğmeye basıp geri sayımı başlatıyoruz. 30 sn sonra paket gönderiliyor. Açılan kapıdan dışarı çıktığımızda boyut kapısını artık kapatıyoruz. Alyx ve babasını takip edip içeri giriyoruz asansörle alta indiğimizde bizi trajik bir video bekliyor. Video’yu izledikten sonra bu muhteşem ve tadı damağımızda kalmış oyunu bitiriyoruz.

0 yorum:

Yorum Gönder